logo
PRZEPISY

Karp na wigilijnym stole

Jednym z dań, które najbardziej kojarzy nam się ze Świętami Bożego Narodzenia jest karp w galarecie. Potrawa przygotowywana praktycznie jeden raz do roku. Można powiedzieć, że jest niesamowicie zakorzeniona w naszej kulturze. Tymczasem jeśli sprawdzimy w literaturze, okaże się że wcale nie jest to przepis dawnych czasów – karp w galarecie przywędrował na nasze ziemi z Czech około sześćdziesiąt – siedemdziesiąt lat temu. Niemniej nie można zaprzeczyć, iż wrósł w naszą tradycję. Karpia w galarecie przygotowujemy praktycznie jeden raz do roku. Przepis jest stosunkowo porosty i poradzi sobie z nim nawet osoba, która codziennie nie ma z gotowaniem za wiele wspólnego.

Składniki:

  • dzwonka z karpia
  • sok z jednej cytryny
  • marchewka – 1 szt.
  • pietruszka – 1 szt.
  • seler – 1szt.
  • por – 1 szt.
  • cebula 1 szt.
  • masło – do smażenia
  • przyprawy do smaku (liście laurowe, ziele angielskie, sól, pieprz)
  • żelatyna – zgodnie z instrukcją na opakowaniu
  • natka pietruszki do dekoracji

Przygotowanie:
Dzwonka z karpia solimy, polewamy sokiem z cytryny i odstawiamy na co najmniej trzydzieści minut do lodówki. W tym czasie przygotowujemy wywar na galaretę. Włoszczyznę (marchewka, pietruszka, seler, por, czyli tradycyjnie, jak na rosół) obieramy, kroimy i delikatnie obsmażamy na maśle. Następnie zalewamy półtora litrem wody, dodajemy opaloną nad ogniem cebulę, liście laurowe, ziele angielskie, sól i pieprz do smaku, po czym gotujemy przez dwadzieścia minut. Kolejnym krokiem jest dodanie ryby i podgotowanie wszystkich składników przez około pół godziny na małym ogniu. Po tym czasie rybę wyciągamy i rozkładamy na półmisku.

Z bulionu wyławiamy warzywa, aby pozostał klarowny płyn. Zgodnie z instrukcją na opakowaniu dodajemy odpowiednią ilość żelatyny i całość dokładnie mieszamy. Do karpia rozłożonego w naczyniu dokładamy pokrojoną marchewkę, dekorujemy natką pietruszki a całość zlewamy schłodzonym wywarem z żelatyną.

Kolejnym przepisem z karpiem w roli głównej, bez którego nie może się odbyć wigilijna wieczerze jest pieczony karp. Podstawowa receptura jest wprost banalnie prosta. Nie znaczy to jednak, że musimy na niej poprzestawać. Głównym składnikiem dania jest oczywiście karp – można wybrać filet – nie będziemy mieć wtedy problemów z ośćmi.

Składniki:

  • filety z karpia
  • sok z jednej cytryny (ewentualnie z pomarańczy)
  • zioła, migdały do smaku

Przygotowanie:
Umytą rybę skrapiamy obficie sokiem z cytryny i odstawiamy. Następnie przekładamy ją do żaroodpornego naczynia, nacinamy skórę i wstawiamy do piekarnika o temperaturze 180 stopni na około trzydzieści do czterdziestu minut. Po tym czasie danie jest gotowe do podania. Jak wcześniej wspomniano przepis można w różnoraki sposób modyfikować, przez co uzyskamy bardziej wyrafinowane danie.

Niektórzy przed pieczeniem polewają sokiem z pomarańczy i cytryny. Inni posypują rybę migdałami, lub najróżniejszymi ziołami. Zdarza się również, że karpie są przed pieczeniem faszerowane – chociażby grzybami. W niektórych domach pieczony karp zastępowany jest karpiem smażonym. Również ten przepis nie sprawi większych problemów. Wymyte i osuszone dzwonka z karpia nacieramy solą, po dwóch godzinach opłukujemy a następnie obkładamy plastrami cytryny – tak przygotowaną rybę warto zostawić na noc w lodówce. Następnego dnia karpia nacieramy świeżo wyciśniętym czosnkiem, pieprzem i obtaczamy w mące, jajku i bułce tartej. Do smażenia najlepiej wykorzystać masło klarowane (można do niego dolać oliwy).

Przygotowanie wigilijnych potraw wielu osobom zwiastuje prawdziwe wyzwanie i wydaje się zadaniem niewykonalnym. Tymczasem okazuje się, że na przygotowanie wyśmienitego karpia wcale nie trzeba będzie poświęcić ogromnych nakładów pracy ani czasu. Większość przepisów jest naprawdę prosta. Najistotniejszą kwestią jest wybór odpowiedniej smacznej i zdrowej ryby. Sprawdzonym źródłem są Stawy Milickie, gdzie hodowla ryb prowadzona jest od dziesięcioleci. W okresie przedświątecznym kupienie karpia milickiego nie będzie żadnym problemem. Niemniej warto po niego sięgać także w pozostałej części roku.

STAWY MILICKIE SA

Ruda Sułowska 20

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 38 47 110

(+48) 71/ 38 32 482

fax: (+48) 71/ 38 47 110 (wew. 25)

mail: biuro@stawymilickie.pl

NIP: 916-13-88-540

BIURO

Sułów, ul. Kolejowa 2

(I piętro, Bank Spółdzielczy)

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 38 47 110

BIURO WE WROCŁAWIU

Rynek 58, III p.

50-116 Wrocław

HOTEL NATURUM

Ruda Sułowska 20

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 75 90 888

tel.: (+48) 534 964 120

mail: rezerwacje@stawymilickie.pl

GOSPODA 8 RYB

tel.: (+48) 534 964 120

WYCIECZKI, FOTOSAFARI

tel.: (+48) 71/ 759 08 88

DZIAŁ SPRZEDAŻY
HOTELU NATURUM

mail: rezerwacje@stawymilickie.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © Stawy Milickie SA 2008-2015